Automatické práčky dnes vedia kúzla za predpokladu správneho zaobchádzania. Niekedy aj vyprané uteráky nie sú hebké a voňavé podľa predstáv. Aplikujte jednoduché pravidlá v starostlivosti o uteráky a užívajte si ich dlhotrvajúcu hebkosť a jemnosť.
Hebkosť uterákov udáva dĺžka vlákien, čím sú vlákna dlhšie, tým je uterák hebkejší. Kvalitné a veľmi nadýchané uteráky sa pohybujú v hustote vlákien od 400 g/m² vyššie. Na to myslite už pred samotným nákupom uteráka a ujasnite si, čo od konkrétneho kusu očakávate. Uteráky s dlhými vláknami sú ideálne na klasické použitie po sprchovaní alebo kúpeli. Zatiaľ čo uteráky s kratším vlasom využijete v saunách.
Základné pravidlá, ako udržať uteráky hebké:
- Uteráky perte samostatne roztriedené podľa farieb.
- Nepreplňujte bubon práčky.
- Zvoľte optimálne množstvo pracieho prostriedku.
- Vyvarujte sa aviváži.
- Aviváž nahraďte bielym octom alebo sódou na pranie.
- Ihneď po vyprání uteráky pretrepte a usušte v sušičke alebo v závese.
- V sušičke používajte špeciálne loptičky na sušenie.
- Nikdy uteráky nesušte na radiátore.
- Po usušení ich zložte a uskladnite na vzdušnom mieste.
- Uteráky nežehlite.
Pre zachovanie pôvodnej hebkosti a nadýchanosti sa bielym octom alebo sódou na pranie, veľkým množstvom pracieho prostriedku a žehleniu. Snažte sa dodržiavať základné pravidlá pre správne pranie uterákov. Verte, že len tak docielite požadovanú nadýchanosť a jemnosť. Príliš veľa pracieho prostriedku, aviváž alebo žehlenie zlepí jednotlivé vlákna, uterák sa stane na dotyk tvrdým a drsným.
Ak ste sa ešte s bílým octem nebo sodou na praní nestretli, určite sa porozhliadnite v drogérii. Jedná sa o praktických pomocníkov do každej domácnosti. Biely ocot aj pracia sóda zmäkčia vodu a odstránia prebytok pracieho prostriedku z vlákien. Ocot navyše neutralizuje pachy. Oboch pomocníkov je možné používať pravidelne počas prania uterákov, najlepšie ich striedajte.