Pre zachovanie nadýchanosti a mäkkosti u uterákov nesmiete zabudnúť na správny postup sušenia. Či už uteráky sušíte v sušičke alebo na sušiaku, musíte dodržiavať hneď niekoľko pravidiel. Aj malá zmena postupu sušenia vás môže milo prekvapiť.
Na zachovanie vysokej úrovne hygieny nesmiete zabudnúť na dostatočné preschnutie uterákov. V nedostatočne vysušených uterákoch dochádza k množeniu nežiaducich baktérií a mikroorganizmov. Navyše začnú po nejakej dobe v skrini typicky zapáchať. Dĺžka schnutia sa odvíja od materiálu, ale aj teploty a vlhkosti okolia.
Sušenie uterákov v sušičke
Bielizeň ihneď po vypraní vložte do sušičky. Dlhé prestoje medzi vypraním a sušením nie sú dobré z dôvodu množenia baktérií a plesní. Bubon sušičky nepreplňujte, dodržujte vždy hmotnosť podľa programu sušenia. Program zvoľte s nižšou teplotou a nízkymi otáčkami napríklad jemnú bielizeň, aby nedošlo k poškodeniu vlákien. Na dôkladné vysušenie môžete použiť špeciálne loptičky do sušičky, vďaka ktorým budú nadýchané.
Optimálna teplota prania pre farebné aj biele uteráky je 60 °C. Niektoré svetlé textílie je možné prať pri teplotách vyšších až 90 °C. Na šetrné pranie uterákov odporúčame gélové pracie prostriedky, ktoré sa lepšie rozpúšťajú a vyplachujú z jednotlivých vlákien. Nepoužívajte aviváž, ktorá slučky uterákov zlepia. Podobne je to so žehlením. Vysoká teplota sploští a poničí slučky. Kvôli tomu nikdy nedosiahnete nadýchaný efekt a znížite savosť.
Aviváž je možné nahradiť špeciálnymi dezinfekčnými prípravkami na bielizeň, ktoré uteráky príjemne prevoňajú a zachovajú kvalitu materiálu.
Základné pravidlá pre sušenie uterákov v sušičke:
- Uteráky ihneď po vypraní vložte do sušičky.
- Použite šetrný sušiaci program s nižšou teplotou a otáčkami.
- Bubon sušičky nepreplňujte.
- Používajte gelové pracie prostriedky.
- Použite loptičky do sušičky a vonné obrúsky.
- Ihneď po usušení uteráky pretrepte a zložte.
- Uteráky nesmú byť vlhké!
Sušenie uterákov vonku na sušiaku
Sušenie vonku na sušiaku využívame predovšetkým v teplých mesiacoch. Možno budete prekvapení, že bielizeň skvele uschne aj v mraze.
Dôležitý je parameter vonkajšej vlhkosti vzduchu, čím nižší, tým na usušenie uteráka lepší. Pred samotným zavesením uterák dostatočne pretrepte. Uteráky na šnúru môžete upevniť štipcami. Tie odporúčame využívať počas veterného počasia.
Uteráky sušte ideálne pomalšie v miernom tieni. Priame slnko môže poškodiť vlákna aj farby textílie. Sušenie uterákov na čerstvom vzduchu má mnoho pozitív ako je sviežosť, mäkkosť a príjemná vôňa.
Základné pravidlá pre sušenie uterákov vonku na sušiaku:
- Uteráky ihned po vypraní pověste na šňůru.
- Pred zavesením ich pretrepte.
- Zaveste jeden uterák vedľa druhého.
- a upevnenie použite kolíky.
- Uteráky sušte pomaly v tieni.
- Po vysušení pretrepte a zložte.
Sušenie uterákov vo vnútri na sušiaku
Zabráňte dlhému schnutiu uterákov po sprchovaní. Všeobecne sa neodporúča sušiť uteráky na radiátoroch a iných vykurovacích telesách. Priamy kontakt s teplom môže poškodiť vlákna textílie, tie nenávratne stvrdnú a stráca schopnosť sania.
Ihneď po sprchovaní zaveste uterák na dobre vetrané miesto s miernym prúdením vzduchu. Uteráky nesmú byť dlho vlhké, stávajú sa tak živnou pôdou pre spomínané mikroorganizmy a baktérie. Pokiaľ uteráky dostatočne uschnúť, radšej ich vymeňte za čisté. Nepríjemný zápach naznačuje, že uterák zle uschol a došlo k rozmnoženiu baktérií a plesní. V tejto chvíli uterák rozhodne nepoužívajte.
Základné pravidlá pre sušenie uterákov vo vnútri na sušiaku:
- Uteráky ihneď po vypraní zaveste na sušiak.
- Zaveste ich do dobre vetrateľnej miestnosti.
- Nesušte uteráky na radiátoroch.
- Uteráky nesmú byť dlho vlhké - môžu zapáchať.
Vždy sledujte symboly na danom produkte
Sušte podľa odporúčania od výrobcu.
Sušenie pri akejkoľvek teplote
Sušenie pri nízkej teplote
Sušenie pri normálnej teplote
Sušenie šetrným spôsobom
Sušenie veľmi šetrným spôsobom
Nesušiť
Sušiť odkvapkávaním
Sušiť vodorovne
Sušiť zavesene