Starostlivosť o produkty, Strana 2

Ako sušiť uteráky?
 

Pre zachovanie nadýchanosti a mäkkosti u uterákov nesmiete zabudnúť na správny postup sušenia. Či už uteráky sušíte v sušičke alebo na sušiaku, musíte dodržiavať hneď niekoľko pravidiel. Aj malá zmena postupu sušenia vás môže milo prekvapiť.

Na zachovanie vysokej úrovne hygieny nesmiete zabudnúť na dostatočné preschnutie uterákov. V nedostatočne vysušených uterákoch dochádza k množeniu nežiaducich baktérií a mikroorganizmov. Navyše začnú po nejakej dobe v skrini typicky zapáchať. Dĺžka schnutia sa odvíja od materiálu, ale aj teploty a vlhkosti okolia.

Sušenie uterákov v sušičke

Bielizeň ihneď po vypraní vložte do sušičky. Dlhé prestoje medzi vypraním a sušením nie sú dobré z dôvodu množenia baktérií a plesní. Bubon sušičky nepreplňujte, dodržujte vždy hmotnosť podľa programu sušenia. Program zvoľte s nižšou teplotou a nízkymi otáčkami napríklad jemnú bielizeň, aby nedošlo k poškodeniu vlákien. Na dôkladné vysušenie môžete použiť špeciálne loptičky do sušičky, vďaka ktorým budú nadýchané.

Optimálna teplota prania pre farebné aj biele uteráky je 60 °C. Niektoré svetlé textílie je možné prať pri teplotách vyšších až 90 °C. Na šetrné pranie uterákov odporúčame gélové pracie prostriedky, ktoré sa lepšie rozpúšťajú a vyplachujú z jednotlivých vlákien. Nepoužívajte aviváž, ktorá slučky uterákov zlepia. Podobne je to so žehlením. Vysoká teplota sploští a poničí slučky. Kvôli tomu nikdy nedosiahnete nadýchaný efekt a znížite savosť.

Aviváž je možné nahradiť špeciálnymi dezinfekčnými prípravkami na bielizeň, ktoré uteráky príjemne prevoňajú a zachovajú kvalitu materiálu.

Základné pravidlá pre sušenie uterákov v sušičke:

  1. Uteráky ihneď po vypraní vložte do sušičky.
  2. Použite šetrný sušiaci program s nižšou teplotou a otáčkami.
  3. Bubon sušičky nepreplňujte.
  4. Používajte gelové pracie prostriedky.
  5. Použite loptičky do sušičky a vonné obrúsky.
  6. Ihneď po usušení uteráky pretrepte a zložte.
  7. Uteráky nesmú byť vlhké!

Sušenie uterákov vonku na sušiaku

Sušenie vonku na sušiaku využívame predovšetkým v teplých mesiacoch. Možno budete prekvapení, že bielizeň skvele uschne aj v mraze.

Dôležitý je parameter vonkajšej vlhkosti vzduchu, čím nižší, tým na usušenie uteráka lepší. Pred samotným zavesením uterák dostatočne pretrepte. Uteráky na šnúru môžete upevniť štipcami. Tie odporúčame využívať počas veterného počasia.

Uteráky sušte ideálne pomalšie v miernom tieni. Priame slnko môže poškodiť vlákna aj farby textílie. Sušenie uterákov na čerstvom vzduchu má mnoho pozitív ako je sviežosť, mäkkosť a príjemná vôňa.

Základné pravidlá pre sušenie uterákov vonku na sušiaku:

  1. Uteráky ihned po vypraní pověste na šňůru.
  2. Pred zavesením ich pretrepte.
  3. Zaveste jeden uterák vedľa druhého.
  4. a upevnenie použite kolíky.
  5. Uteráky sušte pomaly v tieni.
  6. Po vysušení pretrepte a zložte.

Sušenie uterákov vo vnútri na sušiaku

Zabráňte dlhému schnutiu uterákov po sprchovaní. Všeobecne sa neodporúča sušiť uteráky na radiátoroch a iných vykurovacích telesách. Priamy kontakt s teplom môže poškodiť vlákna textílie, tie nenávratne stvrdnú a stráca schopnosť sania.

Ihneď po sprchovaní zaveste uterák na dobre vetrané miesto s miernym prúdením vzduchu. Uteráky nesmú byť dlho vlhké, stávajú sa tak živnou pôdou pre spomínané mikroorganizmy a baktérie. Pokiaľ uteráky dostatočne uschnúť, radšej ich vymeňte za čisté. Nepríjemný zápach naznačuje, že uterák zle uschol a došlo k rozmnoženiu baktérií a plesní. V tejto chvíli uterák rozhodne nepoužívajte.

Základné pravidlá pre sušenie uterákov vo vnútri na sušiaku:

  1. Uteráky ihneď po vypraní zaveste na sušiak.
  2. Zaveste ich do dobre vetrateľnej miestnosti.
  3. Nesušte uteráky na radiátoroch.
  4. Uteráky nesmú byť dlho vlhké - môžu zapáchať.

Vždy sledujte symboly na danom produkte

Sušte podľa odporúčania od výrobcu.

Sušenie pri akejkoľvek teplote

Sušenie pri nízkej teplote

Sušenie pri normálnej teplote

Sušenie šetrným spôsobom

Sušenie veľmi šetrným spôsobom

Nesušiť

Sušiť odkvapkávaním

Sušiť vodorovne

Sušiť zavesene

Kam ďalej?

Uteráky Osušky Osušky Maxi
Ako často meniť uteráky?
 

V každej domácnosti sa uteráky menia v inom časovom horizonte. Existuje však optimálna doba na ich výmenu, aby nebolo ohrozené vaše zdravie a hygiena. Otázka ohľadom pravidelnej výmeny uterákov už vám v hlave vŕtať nemusí. Overte si, že meníte uteráky dostatočne často.

Ako často meniť uteráky

Asi väčšina z nás vymieňa uteráky pravidelne 1x – 2x za týždeň. Bohužiaľ toto číslo nie je dostačujúce. Optimálna výmena uterákov na telo aj ruky je 3x - 4x počas týždňa. Áno, každé 2 dni. Uterák po použití ihneď zaveste na dobre vetrateľné miesto, aby mohol uschnúť. Najlepšie ho rozložte na sušiak alebo zaveste vonku. Vďaka tomu zabránite rýchlemu rozmnoženiu baktérií a mikroorganizmov.

Rôzne funkcie uterákov, odlišná doba výmeny

Niektorí využívajú hneď niekoľko uterákov na rôzne účely. Pokiaľ využívate iba jeden uterák na všetky časti tela, potom odporúčame meniť pokojne každý deň. Obdobné je to s uteráky pre deti alebo na intímne partie.

Funkcia uteráka Optimálna výmena

uterák na telo

3x - 4x týždenne

uterák na ruky

3x - 4x týždenne

uterák na intímne partie

každý deň

uterák na vlasy

3x týždenne

uterák na tvár

4x - 5x týždenne

detský uterák

každý deň

športový uterák

po každom cvičení

Pravidelná výmena uterákov závisí aj od frekvencie využívania. Pokiaľ uterák na vlasy používate raz týždenne, potom ho stačí meniť menej často. Detské uteráky, predovšetkým u batoliat vymieňajte po každom kúpaní. U najmenších je kladený najväčší dôraz na hygienu. Bábätká sú náchylnejšie a ich pokožka je oveľa citlivejšia ako u dospelých.

Akonáhle ucítite nepríjemný zápach z uteráka, ihneď ho hoďte do práčky. Došlo k namnoženiu baktérií, uterák dostatočne neuschol.

Nikdy nezdieľajte uterák s ostatnými členmi domácnosti. Každý by mal mať vlastný. V tom vám môžu pomôcť odlišné farby.

Kam ďalej?

Uteráky Osušky Osušky Maxi
Ako prať uteráky?
 

Hoci pranie v automatickej práčke dnes zvládne každý, možno nedodržiava základné pravidlá, ktoré zaistia hebkosť a mäkkosť uterákov. Aj malá úprava rutinného postupu v praní uterákov vás môže milo prekvapiť. Presvedčte sa, že periete uteráky správne.

Na zachovanie maximálnej hygieny je nutné dodržiavať hneď niekoľko pravidiel pri praní uterákov. Pri zlom postupe dochádza k výraznému množeniu baktérií a plesní, ktoré majú neblahý vplyv na naše zdravie. Baktérie z uterákov sa potom môžu dostávať do citlivých miest na tele ako sú spojivky očí či najrôznejšie odreniny na koži a spôsobovať zápaly.

Uteráky perte vždy samostatne a roztriedené podľa farieb. Zabráňte kontaktu so špinavou bielizňou, predovšetkým spodnou bielizňou. Na ňom sa môžu nachádzať najrôznejšie druhy baktérií a choroboplodných zárodkov. Bubon práčky nepreplňujte, dodržujte maximálny objem bubna konkrétnej práčky. Najvhodnejším pracím programom je program bavlna alebo hygiena.

Optimálna teplota prania pre farebné aj biele uteráky je 60 °C. Niektoré svetlé textílie je možné prať pri teplotách vyšších až 95 °C. Na šetrné pranie uterákov odporúčame gélové pracie prostriedky, ktoré sa lepšie rozpúšťajú a vyplachujú z jednotlivých vlákien. Nepoužívajte aviváž, ktorá slučky uterákov zlepia. Podobne je to so žehlením. Vysoká teplota sploští a poničí slučky. Kvôli tomu nikdy nedosiahnete nadýchaný efekt a znížite savosť.

Aviváž je možné nahradiť špeciálnymi dezinfekčnými prípravkami na bielizeň, ktoré uteráky príjemne prevoňajú a zachovajú kvalitu materiálu. 

Základné pravidlá pre pranie uterákov:

  1. Uteráky roztrieďte podľa farieb.
  2. Perte ich samostatne bez inej bielizne.
  3. Nastavte minimálnu teplotu 60 °C.
  4. Používajte gélové pracie prostriedky.
  5. Nepoužívajte aviváž.
  6. Nežehlite.
  7. Dostatočne ich vysušte. 

Teplota prania uterákov podľa materiálu:

Materiál uteráka Teplota prania uteráka

100 % bavlna

60 - 95 °C

100 % mikrovlákno

30 - 40 °C

100 % polyester

60 °C

100 % bambusové vlákno

40 °C

bambusové vlákno s bavlnou

60 °C

polyester s bavlnou

30 - 40 °C

Vždy dodržujte teploty odporúčané výrobcom na štítku výrobku.

Kam ďalej?

Uteráky Osušky Osušky Maxi